Wydarzenia Dożynki Powiatowo-Gminne
  • 26 sierpień 2020 13:08

Dzierzkowice jako gospodarz tegorocznych dożynek gościły rolników z powiatu kraśnickiego. Ze względu na pandemię koronawirusa obchody święta plonów, które odbyło się w niedzielę 23 sierpnia, miały skromny charakter.Delegacje poszczególnych gmin zebrały się na placu przy plenerowej scenie w Dzierzkowicach-Rynku, by wziąć udział w dziękczynnej mszy świętej. Eucharystię odprawił ojciec Tomasz Zieliński w asyście proboszcza parafii w Dzierzkowicach księdza Wiesława Rycerza.

Podczas mszy odbyło się poświęcenie chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż. Symboliczny bochen po eucharystii starostowie dożynkowi, którymi byli Monika Tracz-Cebula z Ludmiłówki i Wojciech Racławski z miejscowości Dzierzkowice-Podwody, przekazali gospodarzom święta plonów - staroście kraśnickiemu Andrzejowi Rolli i wójtowi gminy Dzierzkowice Marcinowi Gąsiorowskiemu.

Wspólnie z rolnikami świętowali m.in. poseł Kazimierz Choma, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, radny sejmiku wojewódzkiego Marek Kos, przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych, sołtysi i koła gospodyń wiejskich.

Mimo obostrzeń, związanych z sytuacją epidemiczną, organizatorzy nie zrezygnowali z tradycyjnego konkursu wieńców dożynkowych. Najładniejsze kompozycje zgłosiły Gmina Kraśnik i Gmina Dzierzkowice, którą reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich "Dzierzkowianki", złożone z mieszkanek sołectw Terpentyna i Dzierzkowice-Rynek. To właśnie te propozycje oceni jury konkursu wojewódzkiego.

Podczas niedzielnej uroczystości odbyło się również wręczenie Medali Starosty Kraśnickiego. Odebrali je starostowie dożynek - Monika Tracz-Cebula i Wojciech Racławski oraz Grzegorz Chudzicki z gminy Urzędów. Ponadto starosta kraśnicki i wójt gminy Dzierzkowice wręczyli odznaczenia i dyplomy dla wyróżniających się rolników. Byli w tej grupie przedstawiciele gminy Dzierzkowice - Krzysztof Zapalski i Dariusz Płecha oraz Koło Gospodyń Wiejskich "Zalesianki" w Ludmiłówce.

Jedynym artystycznym elementem tegorocznego święta plonów w Dzierzkowicach był koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wilkołaza pod batutą Kazimierza Kołodzieja. Więcej na:http://ias24.eu