Aktualności Historyczne święto ZPO w Terpentynie
  • 10 czerwiec 2024 13:05

Zespół Placówek Oświatowych w Terpentynie ma nowy sztandar. Jego oficjalne wręczenie odbędzie się podczas "Święta Szkoły" w piątek 14 czerwca, organizowanego w 40 rocznicę nadania imienia Batalionów Chłopskich. Dotychczasowy sztandar w 1983 roku otrzymała ówczesna Zbiorcza Szkoła Gminna w Dzierzkowicach i przez lata towarzyszył on społeczności szkolnej podczas najważniejszych uroczystości.

W tym czasie zmieniały się - nazwa i struktura szkoły, która w 1996 roku została przekształcona w Zespół Placówek Oświatowych im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie. To dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę sztandaru, którego fundatorami są rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i sponsorzy - tłumaczy dyrektor ZPO w Terpentynie Anna Kazanowska.

Jedna strona nowego sztandaru ma biało-czerwone barwy, orła w koronie i napis - Bóg, Honor, Nauka. Na drugiej znajduje się logo szkoły i nazwa - Zespół Placówek Oświatowych im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie. Piątkową uroczystość poprzedzi o godz.9.00 msza święta w kościele parafialnym w Dzierzkowicach. Dalsza część odbędzie się w hali sportowej ZPO, gdzie odbędzie się oficjalne pożegnanie dotychczasowego sztandaru i przekazanie nowego oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kazimierza Rzęzawę. To dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej w Dzierzkowicach, który pełnił tę funkcję w latach 1974 - 1983 i był m.in. inicjatorem rozbudowy oraz modernizacji placówki. Szkolne święto uświetni część artystyczna, na którą złożą się - koncert muzyczny absolwentów i chóru szkolnego, a także pokazy tańca ludowego, tańca nowoczesnego i akrobatyki w wykonaniu uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach.

Program obchodów dopełni zwiedzanie szkoły i okolicznościowych wystaw oraz "spotkania po latach" przy kawie. Z okazji tegorocznego święta ZPO w Terpentynie przygotował film o szkole i specjalną publikację o historii placówki. Ponad 130-stronicowa książka z archiwalnymi zdjęciami będzie pamiątkowym upominkiem dla gości tegorocznych obchodów szkolnego święta. (fot. ZPO w Terpentynie) Więcej na:http://ias24.eu